آشنایی با مقاله کلاه ایمنی

کلاه ایمنی وسیله‌ای محافظتی است. که برای جلوگیری از صدمه رسیدن به سر استفاده می‌شود. در برخی موارد این گونه کلاه جنبه حفاظتی ندارد.که به صورت نمادین استفاده می‌شود. قدیمی‌ترین کلاه ایمنی توسط سربازان آشوری، در ۹۰۰ سال پیش از میلاد مسیح مورد استفاده قرار می‌گرفت. این کلاه دارای عینک و کلاه برنزی ضخیمی بود. تا از سر در مقابل ضربات شمشیر و تیر محافظت کند. هم‌اکنون نیز سربازان از این‌گونه کلاه‌ها استفاده می‌کنند. که بیشتر از مواد سبک وزن پلاستیکی ساخته می‌شود.

در موارد غیرنظامی نیز کلاه ایمنی برای فعالیت‌های تفریحی و ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. (برای مثال: سوارکاری، فوتبال آمریکایی هاکی رو یخ  کریکت، بیسبال و  سنگ نوردی). همچنین در فعالیت‌های خطرناک همچون ساخت و ساز ،کار در  معدن و  پلیس ضد شورش استفاده می‌شود. استفاده از کلاه ایمنی در برخی صنایع اجباری می‌باشد . در موتورسواری و دوچرخه‌سواری نیز کلاه‌های مخصوصی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطابق با ANSI و OSHA استاندارد و الزامی، برای رنگ بندی کلاه ایمنی وجود ندارد . با این حال بصورت یک قانون نانوشته برای کلاه ایمنی، رنگ بندی تعریف شده است. که میتوان از آن پیروی نمود. به این ترتیب این رنگ بندی میتواند به شرح زیر باشد:

👈سفید : سرپرستان، سوپروایزرها، مدیران.

👈آبی : برق کاران و تکنسین ها.

👈قرمز : آتش نشانان.

👈سبز : افسران ایمنی و HSE.

👈طوسی : بازدیدکننده ها و مهمانان.

👈زرد : کارگران و اپراتورها.

👈قهوه ای : جوشکاران و افرادی که با عملیات و فرایندهای، گرم و با حرارت بالا سر و کار دارند.