کفش ایمنی

نکات مهم در هنگام خرید کفش ایمنی :

کفش ایمنی معمولی ولتاژ ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت را تحمل می کنند .

این مقدار ولتاژ نشانه ی مرغوبیت کفش ایمنی نیست , هنگام خرید کفش ایمنی باید به برگه ی تایید گواهی تست کفش توجه داشت ,

برگه ی تاییدیه در بر دارنده ی نکات مهمی چون نوع کفش , کارخانه سازنده , مدل ,  تاریخ ساخت زمان تست و سایر مشخصات فنی و عکس کفش است .

برای کارهای مختلف کفشهای ایمنی متفاوتی وجود دارد که از ملزومات کار میباشد و محافظت از پاهای افراد را برعهده دارد و متناسب با شرایط ویژگی های آن کار طراحی میشود . زیره اکثر کفشهای ایمنی از جنس پلی یورتان(pu) میباشد و دربرابر مواد روغنی و نفتی ضد لغزش میباشد و فولادی در جلوی آنها تعبیه میشود تا در برابر افتادن اشیا سنگین از پاها مراقبت کنند .

علایم روی کفش ایمنی و  کاربرد آنها

کفش ایمنی استاندارد S1

نشان می دهد که کفش کارگران برای استفاده در محیط های خشک مناسب است. کفش کارگران که در برابر ۲۰۰ ژول مقاوم است از جنس استیل یا انگشت کامپوزیت است. پایه ضد لغزش و در برابر عوامل فعال مانند اسید مقاوم است. پایه آنتی استاتیک باعث محافظت در برابر شوک الکتریکی می شود

کفش ایمنی استاندارد S2

استاندارد S2 مشخص می کند که کفش کارگران برای استفاده در محیط های مرطوب مناسب است. کفش کار استاندارد S2 در برابر ضربه های احتمالی تا ۲۰۰ ژول مقاوم است. ساختار پایه در برابر روغن و اسید فوق العاده مقاوم است. آنها با مواد ضد الکتریسیته ساکن تولید می شوند

کفش ایمنی استاندارد S3

کفش کارگر با استاندارد ایمنی کار S3 دارای کفپوش تقویت شده از جنس استیل ضد زنگ است. میزان جذب انرژی کفش کارگران به ۱۱۰ نیوتون می رسد.

کفش ایمنی مناسب مشاغل مختلف

کفش ایمنی محافظ در برابرجریان الکتریسیته

کفش ایمنی رسانای الکتریسیته که در برابر ایجاد الکتریسیته ساکن محافظت می نمایند; کارکنانی که در موقعیت های خطرناک و قابل انفجار همچون وسایل صنعتی منفجره یا بالابرنده های غلات کار می کنند. باید از کفش های ایمنی رسانا استفاده نمایند. تا ریسک ایجاد الکتریسیته ساکن را بر روی بدن کاهش دهند.

کفش ایمنی فولادی

کفش ایمنی فولادی در برابر فعالیت سقوط اشیا برروی کف یا پنجه وله یاخردکردن پا محافظت می کند. و مناسب مشاغلی هست که در شرکتهای فولاد کار می کنند.

کفش ایمنی میخ دار

کفش ایمنی از جنس چرم می باشد; که مخصوص کار کردن درساختمان سازی یا کار در الوارهای چوبی است; از آسیب های مانند برش یا نفوذ وسوراخ شدن وسوختگی محفاظت می کنند.

کفش های ریخته گری

کفش ایمنی به منظورایزوله نمودن پاها در برابر فلز گداخته خیلی داغ است; کفشهای ریخته گری از نفوذ فلز مذاب به داخل کفش ، زبانه ها و دیگر بخش های کفش جلوگیری می کند; این کفش های ایمنی چرمی دارای کف چرمی یا لاستیکی می باشند; همه کفش های ریخته گری باید دارای پنجه های ایمنی باشند.

کفش مناسب معدن

کفش ایمنی معدنچیان بدلیل اینکه مدت زیادی سرپا میاستند و یا در محیطهایی که ناهموار میباشد قدم برمیدارند ،دارای خواصی میباشد که از خستگی پاها جلوگیری میکند . کف کفشهای معدن چیان مقاوم و با دوام میباشد و زیره ی قوی و محکمی دارد تا حین راه رفتن بین سنگها و کلوخ ها آسیب نبیند و چیزی در پایشان فرو نرود .

کفش ایمنی جوشکاری،آهنگری

در این قبیل کارها که جزو کارهای بسیار سخت میباشد امکان پرتاب ذرات داغ و سوزاننده بسیار زیاد است بنابراین استفاده از کفش ایمنی مناسب شرط میباشد . این نوع از کفشها مقاومت دمایی بالایی دارند و زیره بسیار مقاوم دارند که جنس انها از RUBBER میباشند تا دمای۲۴۰درجه سانتی گراد را تحمل کنند و ضمنا سرپنجه باید فولادی باشد و در مقابل بنزین ،روغن و یا اسید نیز مقاوم باشند . در ضمن در محیط هایی که خطر پاشیدن ذرات گداخته نیز باشد ،یک لایه چرم اضافه قسمت زبانه کفش را میپوشاند .

 کفش ایمنی آتشنشانی

رویه این کفشها (مخصوص آتشنشانی)باید از چرم طبیعی باشد و به ضخامت ۲.۲که مقاومت زیادی در برابر آتش دارند . ضمنا در برابر جریان الکتریسته و برق عایق میباشد .همچنین قسمتهای ساق و دستکهای کفش از پارچه یا الیاف نسوز انتخاب میشود .

 کفش ایمنی مهندسی

مخصوص کار در ساختمان ها و معماری و… میباشد و قسمت سرپنجه آنها در مقابل افتادن اشیاء سنگین و همچنین لغزندگی و ضربه پذیری و… مقاوم باشند (دارای سرپنجه محافظ باشند)

توصیه های برای انتخاب کفش ایمنی مناسب مشاغل مختلف

کارگرانی که با مواد خورنده سر و کار دارند; از کفش لاستیکی بدون بند باید استفاده کنند; این کفش ها می بایست کاملا پا و قوزک پا را بپوشانند.

کفش ایمنی کارگرانی که در آب و رطوبت کار می کنند; باید از نوع لاستیکی با ساق های بلند تا زانوباشد.

کفش کسانی که در معرض سقوط اجسام سنگین می باشند. باید دارای پنجه فولادی باشد.

کفش ایمنی کارگرانی که در معرض خطرات برق گرفتگی قرار دارند. باید دارای تخت لاستیکی باشد.

و بالاخره در محل هایی که در اثر ایجاد جرقه امکان خطر انفجار و آتش سوزی وجود دارد. به هیچ عنوان نباید از کفش میخ دار استفاده شود.