نمایندگی فروش BOSCH - دریل شارژی- محصولات صنعتی بوش- 09125000923

ابزار شارژی

«پیچ گوشتی شارژی» ابزاری  است که سرعت عمل استادکاران و صنعت گران را بالا می برد. این ابزار برای کارگاه ها و مراکز صنعتی و ساختمانی که هر روز تعداد بالایی پیچ باید ببندند، بسیار کار بردی است و علاوه بر سرعت کار باعث می شود که تکنسین ها و کارگران دیگر خسته نشوند. سبک بودن این محصول نیز کمک زیادی می کند تا دست ها به هنگام کار کمتر دچار خستگی شود.

شاید این مهمترین مزیت این دستگاه نسبت به انواع برقی باشد. در این مقاله هدف بیشتر انواع کوچکتر آن است که در صنایع چوب به کار میرود. به طور کلی هزینه نگهداری این دستگاه (به خصوص باتری آن) بالاتر از دستگاههای برقی می باشد و شاید به همین دلیل نتواند به طور کامل جایگزین دستگاههای برقی شود و استادکاران در حالت درست بهتر است از هرکدام آنها به فراخور حجم کار حداقل یک دستگاه داشته باشند.

گشتاور یا torque

گشتاور یا torque در دریل شارژی به زبان خودمانی قدرت چرخاندن محور یا شفت دستگاه است .این یک تعریف علمی از نظر یک مهندس مکانیک نیست و شاید بیشتر یک تعبیر یا تجسم برای لمس بیشتر کلمه باشد. در ولتاژ یکسان باطری، دستگاههای بهتر گشتاور بیشتری تولید میکنند که بیشتر با واحد نیوتون برمتر بیان میشود .

برای درک بیشتر پیچی را در نظر بگیرید. برای بستن آن مقدار مشخصی نیرو لازم است که به آن گشتاور میگویند. حال اگر به هر دلیل این پیچ در محل خود خیلی سفت باشد برای بستن آن به نیروی بیشتری نیاز است که دستگاه قویتر یعنی دستگاهی با قابلیت تامین گشتاور بیشتر قادر به بستن آن است.

بنا براین متوجه میشویم وقتی دستگاهی با گشتاور بیشتر خریداری کردیم به معنی این است که میتوانیم پیچهای محکمتری را نیز باز یا بسته کنیم و در سوراخکاری نیز چنین دستگاهی قویتر عمل میکند.

تورکمتر یا گشتاور سنج

در پیچ بند شارژی (در حالت صحیح) مکانیزمی بنام تورک متر وجود دارد که با انتخاب عدد مناسب تورک متر باعث میشویم دستگاه برای بستن یک پیچ از حدی که ما مشخص میکنیم بیشتر به پیچ نیرو وارد نکند و از هرز شدن پیچ یا بریدن آن جلوگیری میشود. این امکان در بستن پیچ در چوب و مواد نرم بسیار مفید است.

کلید دو یا سه حالته

در پیچ بند شارژی بر حسب امکانات و کیفیت ساخت، کلیدی وجود دارد که به ما امکان انتخاب حالت دریل یا پیچ گوشتی و در بعضی از مدلها حالت چکش را میدهد. دریل برای سوراخکاری در چوب یا فلز.پیچگوشتی برای باز و بست پیچ و چکش هم برای سوراخکاری در بتون.

یک نکته مهم؛

دراین دریلها وقتی حالت پیچگوشتی انتخاب میشود ترک متر دستگاه فعال میشود. استادکاران زیادی را دیده ام که برای بستن پیچ از حالت دریل استفاده میکنند تا راحت تر باشند ولی این کار فشار نامتعارفی به موتور دستگاه وارد میکند زیرا دستگاه در صورت جام بودن پیچ هم با همان قدرت زیاد سعی در چرخاندن محور میکند و به قول مهندسین الکترومکانیک، موتور زیر بار میماند . ( و این برای هر موتور الکتریکی بسیار مضر است ) در اینحالت موتور دستگاه بجای تبدیل الکتریسیته به حرکت دورانی به علت مقاومت زیاد آنرا به گرما تبدیل میکند و در صورت ادامه این روند، حرارت باعث سوزاندن شارلاک سیم پیچی و اتصالی کردن و سوختن موتور میشود. این یکی از نکاتی است که رعایت آن باعث میشود مدت بسبار طولانی تری از دستگاه خود استفاده کنید.

باطری

در حال حاضر به طور معمول در بازار بیشتر دو نوع باطری برای پیچ بند شارژی فروخته میشود. یکی نیکل-کادمیوم و دیگری یون لیتیوم. اولی از نظر قیمت ارزان تر و از نظر حجم بزرگتربا مدت نگهداری شارژ کمتر و کمتر شدن شارژ با استفاده نکردن طولانی مدت.

 

دومی یعنی یون لیتیوم حجم کمتر ، قیمت بیشتر ، مدت نگهداری شارژ به مراتب بیشتر و درصورت استفاده نکردن طولانی مدت خیلی دیر تر خالی میشود. به طور کلی باطریهای یون لیتیوم نسل جدید تر باتری ها با کارایی بیشتر میباشند.

بیشترین مشخصه ظاهری آنها نیز بزرگ تر بودن نیکل کادمیومی هاست و به اصطلاح دسته دریل شارژی در نوع نیکل کادمیومی کله (تنه) بزرگی دارد ولی در نوع لیتیومی باطری دستگاه کوچکتر است ودر برخی تقریبا”بخشی از دسته به نظر میرسد.

 

به طور کلی هرچه ولتاژ باطری بیشتر باشد حجم و گشتاور و قیمت دستگاه بالاتر میرود و دستگاه قابلیت استفاده در کارهای سنگین‌تری را خواهد داشت.

دیمر یا کنترل سرعت

در دو نوع الکترونیکی و مکانیکی وجود دارند و برای کم و زیاد کردن سرعت چرخش به کار میروند. در نوع الکترونیکی هر چه ماشه بیشتر فشار داده شود سرعت چرخش بیشتر میشود تا به حد اکثر برسد و بر عکس.

از دیمر بیشتر برای کنترل سرعت باز و بست پیچ استفاده میشود و در سرعت پایین تر، باز و بست پیچ با کنترل بیشتری صورت میپذیرد و از رد کردن پیچ و خوردگی سر پیچگوشتی و گل پیچ و در نتیجه از زیان مالی نیز جلو گیری میگردد.

سه نظام

سه نظام در پیچ بند شارژیر عموما” از نوع اتوماتیک بوده و در دو نوع پلاستیکی و فلزی ساخته میشود که در نوع فلزی کمی به وزن و قیمت دستگاه اضافه میشود ولی در عوض استحکام و دوام بیشتری خواهد داشت.

چراغ نمایشگر شارژ باقیمانده باطری

در برخی مدلها این امکان وجود دارد و کمک بسیار ارزنده ای به استفاده کننده است تا بداند چقدر از شارژ باطری باقیمانده است و در صورت لزوم بتواند برنامه ریزی کند. ( در پیچ بند شارژی میلواکی این امکان وجود دارد )

 

لامپ LED

یک امکان خوب که در برخی مدلها وجود دارد و با وجود مصرف کم باعث میشود در شب یا در زوایایی که نور کافی وجود ندارد باز و بسته کردن پیچ و سوراخکاری با دید مناسب انجام شود.